Headerbild

Kategorier

Dubbla samarbeten för sommarträning

2023-05-08 i Allmänt

Prenumerera via:

RSS

Vi har den här sommaren två samarbeten som möjliggöra sommarträning för våra ungdomar tillsammans med Hägglunds Ski Team och Husums IF Orientering.

Tillsammans med Hägglunds Ski Team kan våra ungdomar födda från 2011 och äldre, träna med grupp Rossa 2 dagar i veckan onsdag och söndagar. Hägglunds står för ledare och upplägg där allt en varierande träning kommer att bedrivas.

Ni kan läsa mer på https://www.hagglundsskiteam.se/traningsgrupper/rossa-grupp/

Husum IF Orientering

Tillsammans med Husum Orientering så kan vi erbjuda orienteringsträning kombinerat med skidträning.

Orienteringsskola

Med start måndag 15 maj så kör dem träning och orienteringsskola som vänder sig till alla våra skidungdomar. Träningen kommer att ske en dag i veckan (till att börja med). Den kommer att utgå från lite olika platser i och runt om Husum. Info om vart kommer via skidornas chatt och via orenteringens kanaler.

Ni kan läsa mer i bifogad inbjudan; OL-Tyckt! Orienteringsskola 2023.

Träningsdagen Spring och Skoj!

Den 4 juni blir det en träningsdag med Spring och Skoj där vi kommer att blanda orientering och skidträning. Vi startar kl 10.00 och kör på till ca 14.00 med avbrott för lunch. Här behöver man anmäla sig senast 1 juni.
Läs mer om Träningsdagen 4 juni 2023

Adress

Husums IF SK - Skidor Utås 100 896 91 Husum

Kontakt

E-post: info@husumskidor.se

Drivs med KlubbenOnline

Logga in

SPONSORER 2023-2024